Terminy egzaminów poprawkowych

27-sie-15 09:00 Działalność gospodarcza w biznesie
27-sie-15 11:00 Wychowanie fizyczne

Odbiór świadectw maturalnych

Świadectwa maturalne będzie można odbierać od wtorku, 30 czerwca, od godziny 12:00.

Spotkanie szkół partnerskich w Chorwacji

fot_croKolejne spotkanie szkoleniowe w ramach dwuletniego projektu "Być albo nie być... w świecie nowoczesnych technologii?" w programie Erasmus+ dobiegło końca. Tym razem miało ono miejsce w szkole partnerskiej w Bedekovčinie na północy Chorwacji.

Uczestnicy wyjazdu - Aleksandra Dąbrowska, Karolina Sikora, Karolina Woźniak, Martyna Gawłowska, Marta Górzyńska i Marek Szymik, to uczniowie Zespołu Szkół „Silesia” pracujący w projekcie pod kierunkiem pani Magdaleny Czarneckiej i pana Tomasza Figury od roku.  Przed wyjazdem i podczas jego trwania mieli okazję sprawdzić swoje umiejętności językowe i sprawność posługiwania się narzędziami technologii informacyjnej.

Podczas wizyty w Bedekovčinie, uczestnicy z Chorwacji, Cypru, Hiszpanii, Czech i Polski pracowali między innymi nad wspólnym tworzeniem ankiet na temat problemów nastolatków oraz projektowaniem broszur o Zagrzebiu i Crikvenicy w programie Microsoft Publisher i udostępnianiem ich poprzez Dropbox i Google+. Częścią pracy uczniów były też warsztaty, podczas których wcielili się w rolę nauczycieli i próbowali stworzyć idealną lekcję, używając przy tym komputerów, tabletów, smartfonów, odtwarzaczy CD oraz projektorów. Uwieńczeniem uczniowskich działań były wspólne prezentacje przygotowanych broszur, wyników ankiet oraz lekcji.

W swojej pracy uczniowie wykorzystali informacje i zdjęcia zgromadzone podczas zwiedzania Chorwacji. Szczególnych wrażeń dostarczył wszystkim pobyt w Zagrzebiu. Zwiedzanie wymagało wykonania zadań w grupach – odszukania miejsc, których nazwy zostały ukryte na specjalnie przygotowanej mapie. Wieczorne zwiedzanie Zagrzebia prowadzone było przez przewodniczki - „czarownice”, które opowiadając o stolicy Chorwacji nawiązywały do średniowiecznych przesądów, czarów i magii.

Pobyt w Crikvenicy nad Adriatykiem dał wszystkim chwilę wytchnienia i stanowił doskonałą okazję do integracji i porozumiewania się w języku angielskim, natomiast w Marija Bistrica uczniowie próbowali swoich sił w samodzielnym tworzeniu licitari – tradycyjnych kolorowych pierników, których historia sięga XIII wieku. Ostatnim z odwiedzonych miejsc było Muzeum Ewolucji w Krapinie, utworzone w pobliżu miejsca, w którym znaleziono szczątki człowieka prehistorycznego, a dziś stanowiące doskonały przykład uczenia o przeszłości z zastosowaniem nowoczesnych technologii.

Spotkanie w Chorwacji było drugim spotkaniem uczniów i nauczycieli po wizycie w Polsce w kwietniu tego roku. Do zakończenia projektu w czerwcu 2016 roku pozostało pięć spotkań – dwa na Cyprze, jedno w Hiszpanii,  jedno w Czechach i spotkanie podsumowujące projekt w Chorwacji. Najbliższe już we wrześniu tego roku w cypryjskim Paliometocho.

Zapraszamy na stronę internetową projektu: www.itornotit-pl.weebly.com oraz do GALERII

Magdalena Czarnecka

Tomasz Figura

Zakończenie zajęć

W piątek 26 czerwca 2015 r. o godzinie 8:15 mszą święta w Kościele Św. Barbary rozpoczniemy uroczystości zakończenia roku szkolnego.

IV miejsce Zespołu Szkół "Silesia" w ogólnopolskiej akcji ekologicznej "Zbieraj z klasą – Bateriada 2015"

zbieraj_baterie

W naszej szkole od września trwała zbiórka zużytych baterii, którą koordynowała pani Sylwia Zagata, dzięki zaangażowaniu uczniów udało się uzyskać czwarte miejsce w ogólnopolskiej akcji ekologicznej „Zbieraj z klasą – Bateriada 2015”, której organizatorem jest Remondis Electrorecycling Sp. z o.o.

Celem akcji było:

- zapoznanie uczniów z problematyką powstania odpadów niebezpiecznych i ich oddziaływaniem na środowisko,

- podniesienie świadomości ekologicznej młodzieży i kształtowanie pozytywnych postaw proekologicznych,

Lider zbiórki baterii:

• I miejsce - Zespół Szkół im. Juliana Tuwima w Bielsko-Białej
  • II miejsce - X LO w Katowicach
  • III miejsce - II Liceum Ogólnokształcące im. S. Żeromskiego w Tomaszowie Mazowieckim
  • IV miejsce - Zespół Szkół Silesia w Czechowicach-Dziedzicach
  • V miejsce - I Liceum Ogólnokształcące im. B. Chrobrego w Brzegu

Uczniowie, którzy zebrali najwięcej baterii, zostaną nagrodzeni w dniu 26 czerwca, podczas akademii.

Uczniowie technikum informatycznego laureatami konkursu Towarzystwa Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich – oddział w Bielsku - Białej

logo_towarzystwo

Uczniowie Zespołu szkół „Silesia” uczestniczyli w konkursie organizowanym przez Towarzystwo Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich – oddział w Bielsku – Białej na najlepszą prezentację multimedialną pt: „Moja ukochana książka”.

Do konkursu zgłoszono 40 prac, które były oceniane w trzech kategoriach wiekowych: szkoły podstawowe, gimnazjalne
i ponadgimnazjalne. W każdej z nich Komisja Konkursowa przyznała jedno miejsce pierwsze i jedno wyróżnienie.
W kategorii szkoły ponadgimnazjalne miejsce pierwsze przypadło Danielowi Waleczek, a wyróżnienie otrzymał Karol Horwat. Obaj uczniowie uczęszczają do klasy pierwszej technikum informatycznego.

Opiekunem uczniów był nauczyciel bibliotekarz Anna Husarek.