Reklama

Konkurs wiedzy o literaturze – zestaw siódmy

Zapraszamy do zapoznania się z nowymi pytaniami:

1. Wymień autorów najdłuższego zdania w literaturze polskiej i podaj tytuł gazety, w której zostało opublikowane.

2. Jeden z bohaterów "Pana Tadeusza", jest uroczym staruszkiem, strażnikiem tradycji, wirtuozem gry na myśliwskim rogu, mistrzem rzucania nożem, kucharzem doskonałym, wreszcie odkrywcą muchy szlacheckiej. Kogo dotyczy ten opis?

3. Jaki prezent otrzymał Henryk Sienkiewicz w darze od Ojców Paulinów za wierny i poruszający opis obrony Jasnej Góry w „Potopie”?

4. W „Panu Tadeuszu” znajduje się opis idealnego napoju, który „ma czarność węgla, przejrzystość bursztynu, zapach moki i gęstość miodowego płynu". O jaki napój chodzi i kto zajmował się jego przyrządzaniem w Soplicowie?

5. Moda na zażywanie wyrobów tytoniowych trafiła do Polski na początku XVII wieku. Masowo zażywano zrobioną z tytoniu tabakę, a także palono tytoń i zaciągano się dymem. Wyroby tytoniowe popularne były wśród chłopstwa, mieszczan i niespecjalnie rozgarniętej szlacheckiej młodzieży. Arystokraci podchodzili do nowej mody z rezerwą, a byli i tacy, którzy tępili nowe zwyczaje. Do tych ostatnich należał Jan Andrzej Morsztyn. Podaj tytuł wiersza, w którym według niego „smrodem, który towarzyszy paleniu tytoniu, powinni być karani najwięksi przestępcy: zabójcy, bluźniercy i zdrajcy”.

 

Odpowiedzi do dnia 31.03.2015 roku można zgłaszać na następujące adresy mailowe: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. lub Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Zapraszamy do udziału w konkursie i życzymy powodzenia!

Pozdrowienia znad Oceanu Atlantyckiego, Portugalia, Erasmus+

erasmus_plus_zssilesia

Pozdrowienia znad Oceanu Atlantyckiego dla dyrekcji nauczycieli, pracowników i uczniów ZS "Silesia" przesyła ekipa odbywająca staże w Portugalii. Zapraszamy do galerii.

Projekt “Aktywni w domach pasywnych” jest finansowany z programu Erasmus+, Kształcenie i szkolenia zawodowe.

Konkurs ekologiczny "Zamień odpady na zysk - Biogazownia w Twojej gminie"

biogazowniaKlasy 1A T4 i 1B T4 zostały zgłoszone do udziału w ogólnopolskim konkursie ekologicznym „Zamień odpady na zysk - Biogazownia w Twojej gminie”, którego organizatorem jest Krajowa Agencja Poszanowania Energii S.A. Konkurs organizowany jest w ramach kampanii edukacyjno – informacyjnej „Zamień odpady na zysk - Biogazownia w Twojej gminie” . Konkurs ma za zadanie rozbudzenie zainteresowania i wrażliwości młodzieży na problemy środowiska oraz możliwości wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Zadaniem konkursowym uczniów jest wykonanie komiksu w dowolnej technice plastycznej lub graficznej.

Opiekunem konkursu jest pani Sylwia Zagata.

Zespół Szkół „Silesia” wysyła swoich uczniów na zagraniczne praktyki

erasmus_plus_zssilesia

 

 

 

Uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół „Silesia” są obecnie w trakcie odbywania praktyk i szkoleń zawodowych w Hiszpanii (Sewilla) i Portugalii (Esposende) w ramach realizowanego w szkole projektu „Aktywni w domach pasywnych” programu Erasmus+. Projekt zaplanowano na dwa lata i zakłada dwutygodniowe staże dla 60 uczniów wszystkich profili zawodowych oraz 32 nauczycieli kształcenia zawodowego w trzech krajach partnerskich: w Hiszpanii, Portugalii i Grecji. Uczestnictwo w projekcie finansowane jest w całości z pozyskanych przez szkołę funduszy UE. Projekt dotyczy tematyki z zakresu budowy domu energooszczędnego, ekologicznej kampanii marketingowej domów pasywnych oraz wdrażania młodzieży do bycia przedsiębiorczymi i aktywnymi na rynku pracy w Polsce i za granicą. W projekcie wykorzystujemy Europejski system transferu osiągnięć w kształceniu i szkoleniu zawodowym (ECVET), co znacząco wpływa na najlepszą jakość projektu, dzięki któremu, uczniowie otrzymają indywidualny wykaz osiągnięć ECVET. Wszyscy uczestnicy projektu zdobędą nowe kwalifikacje potwierdzone certyfikatami instytucji szkoleniowych, otrzymają certyfikaty ukończenia kursu języka angielskiego zawodowego, oraz Europass Mobilność, dokument potwierdzający udział w stażu zagranicznym uznawany przez pracodawców w całej Unii Europejskiej. Realizację projektu można śledzić na stronie FB projektu: https://www.facebook.com/pages/E-w-ZS-Silesia/903142709698015. Zapraszamy do polubienia strony.

ZS „Silesia” jest jedyną szkołą w Czechowicach-Dz i jedną z niewielu w regionie, która organizuje zagraniczne praktyki kształcenia zawodowego dla uczniów i nauczycieli. Projekty w programie Erasmus+, dotyczące zdobywania dodatkowych kwalifikacji zawodowych, zostały wpisane na stałe do Planu Pracy Szkoły. Ponadto, w związku z dużym doświadczeniem koordynatorów projektów Erasmus+, zdobytym na przestrzeni wielu lat, ZS „Silesia” zamierza wystąpić o Kartę jakości mobilności w obszarze kształcenia i szkolenia zawodowego, co umożliwi szkole aplikowanie o fundusze UE w następnych konkursach programu Erasmus+ w uproszczonej procedurze. Zapraszamy do galerii.

Konkurs wiedzy o literaturze - zestaw szósty

Zapraszamy do zapoznania się z nowymi pytaniami:

1. Wspaniała i poczytna poznańska pisarka, Małgorzata Musierowicz, kończy w tym roku 70 lat. Z zawodu grafik, absolwentka ASP w Poznaniu. Pisywała felietony do Tygodnika Powszechnego, które później zostały wydane w formie trzech książek. Proszę podać ich tytuł.
2. Kto jest autorem cytatu: "Kto czyta książki, żyje podwójnie."
3. W którym mieście znajduję się Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza?
4. Którą rocznicę urodzin Mikołaja Reja będziemy obchodzić 4 lutego 2015 roku?
5. Podaj tytuły książek Henryka Sienkiewicza, które zostały zekranizowane.

Odpowiedzi do dnia 27.02.2015 roku można zgłaszać na następujący adres mailowy Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. lub Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Zapraszamy do udziału w konkursie i życzymy powodzenia!

Dar książkowy dla naszej biblioteki

1419893740Dzięki współpracy z Wydawnictwem „Helion” z Gliwic, biblioteka naszej szkoły otrzymała w darze po raz drugi nowe, ciekawe książki o tematyce informatycznej. Książki zostaną przeznaczone na nagrody w konkursach organizowanych przez bibliotekę.

Wykaz pozycji książkowych: „CSS Kaskadowe arkusze stylów. Przewodnik encyklopedyczny”, „GIMP. Ćwiczenia praktyczne”, „Infografiki. Praktyczne zastosowanie
w biznesie”, „JavaScript. Ćwiczenia praktyczne”, „jQuery. Ćwiczenia praktyczne”, „JavaScript i jQuery. 131 praktycznych skryptów”, „Sekrety cyfrowej ciemni Scotta Kelbego. Lightroom3”, Tablice informatyczne.CSS3.

Szczególne podziękowania składamy na ręce Pana Floriana Gałuszka dzięki, któremu udało się pozyskać książki.

Strona 1 z 31