Konferencja o wirtualizacji

Konferencja w Businessman Institute w Warszawie stała się dla naszych uczniów kolejną okazją do wdrażania się w zagadnienia związane z tak zwaną „Chmurą”.

Uczniowie Zespołu Szkół „Silesia” wraz ze swoim nauczycielem przedmiotów informatycznych panem Tomaszem Molą i biorącym udział w wydarzeniu kolegą z Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Curie-Skłodowskiej, podczas szkolenia 7 grudnia zapoznawali się z infrastrukturą Cloud Computing. Poznawali różnice między publiczną i prywatną chmurą, a modelem hybrydowym Flexible Cloud, która umożliwia szybką i bezkosztową migrację dzięki wykorzystaniu dowolnego Data Store, wirtualizatora oraz konfiguracji każdego elementu infrastruktury.

Efekt? Poznali technologie kryjące się za nową kategorią chmury, wysłuchali prelekcji twórców pierwszej polskiej Flexible Cloud oraz wykładu na temat prawnych aspektów przetwarzania danych osobowych w chmurze poza UE. W trakcie konferencji zostały przedstawione obszary biznesowe oraz technologiczne, jakie mogą być adresowane usługami z chmury publicznej. Zaprezentowany został także Microsoft Azure (czyli kolejna, szybko rozwijająca się chmura publiczna), z przykładami sfer, w których rozwój jest największy, czyli zarządzanie zawartością multimedialną, Internet Rzeczy (IoT), czy zaawansowana analityka i Big Data.

Każdy uczeń otrzymał voucher na kwotę 200,00zł do wykorzystania na usługi wirtualizacji dowolnych systemów i aplikacji w Virtual Data Center, która swoją główną siedzibę ma w Żywcu, a pełny dostęp do zasobów oferuje przez swoją stronę internetową.

Mamy nadzieję, że nawiązana współpraca pozwoli im lepiej zrozumieć procesy zachodzące w świecie nowoczesnej technologii, w którym wirtualizacja jest nową rzeczywistością

„Europejskie staże na dobry start zawodowy"

2015_08-erasmus-vet-webbanner-transparentblueProjekt „Europejskie staże na dobry start zawodowy" realizowany jest w ramach przyznanej szkole Karty jakości mobilności w obszarze kształcenia i szkolenia zawodowego. W ciągu dwóch lat przeznaczonych na jego realizację, 4 grupy uczniów i 2 grupy kadry odbędą staże i szkolenia zawodowe w Hiszpanii i we Włoszech. Ogólna liczba mobilności, czyli indywidualnych wyjazdów zagranicznych w projekcie wyniesie 92 i obejmie większość kierunków kształcenia w Zespole Szkół „Silesia".

Uczniowie technikum elektrycznego, przy wsparciu technika informatyka, odbędą praktyczne szkolenie z zakresu konstrukcji i programowania dronów, natomiast uczniowie technikum informatycznego podczas pobytu w zagranicznej instytucji będą rozwijać umiejętność tworzenia aplikacji na urządzenia mobilne z systemem Android. Kolejne dwie grupy to uczniowie technikum organizacji reklamy i fototechnicy, którzy podczas stażu będą zgłębiać tajniki fotografii w komunikacji marketingowej.

Staże uczniów dopełnią dwa szkolenia kadry. Tematyka jak zwykle bardzo nowatorska i dostosowana do potrzeb kształcenia zawodowego w naszej szkole: CLIL w VET – nauczanie przedmiotów zawodowych poprzez język angielski oraz doradztwo zawodowe. Obecnie trwają przygotowania grup do wyjazdów.

„Polskie Termopile” – lekcja historii w IPN

W ramach współpracy naszej szkoły z Instytutem Pamięci Narodowej w Katowicach, uczniowie klasy 3 Technikum Górniczego uczestniczyli w zajęciach warsztatowych w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” w Katowicach. Temat zajęć „Polskie Termopile”- Westerplatte, Wizna, Węgierska Górka, choć dotyczył wydarzeń II wojny światowej, nawiązywał do dziejów antycznej Grecji. Zajęcia w IPN przeprowadzone zostały przez p. Ryszarda Mozgola, pracownika działu edukacji IPN i składały się z dwóch części. W części I prowadzący nakreślił tło historyczne wybuchu II wojny światowej i w niezwykle zajmujący sposób przestawił skomplikowane uwarunkowania międzynarodowe zbliżającego się konfliktu, ze szczególnym uwzględnieniem sytuacji Polski (plany obronne, potencjał militarny). W dalszej części uczniowie analizowali materiały źródłowe dotyczące omawianych zagadnień – plany bitew, rozmieszczenie wojsk, rozkazy dowódców, opisy bitew. Były to zarówno dokumenty polskie jak i niemieckie. Całość zajęć wzbogacona została obszernym materiałem multimedialnym. Zajęcia w IPN były dla uczniów nietypową lekcją historii, ale nie ostatnią tego typu. W semestrze II zaplanowane są kolejne spotkania na „Przystanku Historia”. Zapraszamy do galerii.

Zaproszenie do ZS „SILESIA” na Dzień Podchorążego

Serdecznie zapraszamy wszystkich rodziców uczniów klasy 1 A Technikum na uroczystą akademię z okazji Dnia Podchorążego połączoną z zaprzysiężeniem uczniów do klasy Technik Informatyk Służb Mundurowych. Uroczystość odbędzie się 8 grudnia (czwartek) o godzinie 13.00 w auli naszej szkoły przy ulicy Traugutta 11.

Mikołaj

Uczniowie naszej szkoły, którzy 6 grudnia przebiorą się w stroje mikołajkowe, nie będą w tym dniu wzywani do odpowiedzi. Zachęcamy do kreatywności!