Reklama

Aktywni w domach pasywnych – mobilność zawodowa uczniów i kadry. Kształcenie i szkolenia zawodowe Erasmus+.

Reportaż z Dnia Otwartego szkoły 2015

W środę 29 kwietnia 2015 r. w Zespole Szkół „Silesia” w Czechowicach-Dziedzicach odbył się Dzień Otwarty Szkoły, który w tym roku po raz pierwszy przebiegał pod hasłem „Sprawni jak mundurowi” i był objęty patronatem Starosty Bielskiego oraz Burmistrza Czechowic-Dziedzic. Był to również Dzień Praktyki Zawodowej Erasmus+.

Dzień ten był okazją do zaprezentowania naszej szkoły, jej oferty dydaktycznej oraz dotychczasowych osiągnięć uczniów i nauczycieli przed gronem licznie przybyłych gości. Swoją obecnością zaszczycili nas gimnazjaliści z okolicznych szkół wraz z opiekunami, Jacek Falfus - Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, Stanisław Pięta - Członek Zarządu Powiatu Bielskiego, Maciej Kołoczek - Wiceburmistrz Miasta Czechowice-Dziedzice, Zofia Jonkisz - Pełnomocnik Zarządu ds. Oświaty Powiatu Bielskiego, Barbara Adamska - Przewodnicząca Komisji Edukacji, Kultury i Sztuki Powiatu Bielskiego. Ponadto, na uroczystości przybyli przedstawiciele służb mundurowych: bryg. Tadeusz Szkucik - Naczelnik Wydziału Operacyjno-Szkoleniowego Państwowej Straży Pożarnej w Bielsku-Białej, kpt. Tomasz Maj - przedstawiciel Wojskowej Komendy Uzupełnień w Bielsku-Białej, asp. Marek Biernot - Kierownik Rewiru Dzielnicowych w Czechowicach-Dziedzicach, sierż. szt. Krzysztof Jarczok – dzielnicowy oraz Leszek Czopek - Kierownik Referatu Prewencji Straży Miejskiej w Czechowicach-Dziedzicach, przedstawiciele 18. Bielskiego Batalionu Powietrzno-Desantowego oraz przedstawiciele Ochotniczej Straży Pożarnej w Ligocie. Z wielką przyjemnością powitaliśmy też Brunona Kielocha - prezesa firmy AKCES w Czechowicach-Dziedzicach. W ciągu całego dnia towarzyszyli nam przedstawiciele mediów: Barbara Siemińska - redaktor naczelna „Gazety Czechowickiej” oraz czechowicki publicysta Tadeusz Janik. W nasze progi zawitali także absolwenci naszej szkoły. Serdecznie dziękujemy szanownym gościom za poświecenie swojego cennego czasu, aby odwiedzić mury naszej palcówki. Gorące podziękowania kierujemy także w stronę sponsorów: Andrzeja Płonki - Starosty Bielskiego, Mariana Błachuta - Burmistrza Miasta Czechowice-Dziedzice, Jacka Falfusa - Posła na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, Barbary Adamskiej - Przewodniczącej Komisji Edukacji, Kultury i Sztuki Powiatu Bielskiego, NSZZ "Solidarność" Pracowników Oświaty w Czechowicach-Dzedzicach, Walcowni Metali „Dziedzice” S.A., OSP Ligota, OSP Czechowice-Dziedzice, Związku Strzeleckiego „Strzelec”, Organizacji Społeczno-Wychowawczej, Jednostki Strzeleckiej 3028 Czechowice-Dziedzice, Grupy Ratownictwa PCK Czechowice-Dziedzice, Firmy AKCES w Czechowicach-Dziedzicach, Piekarni „ROGALIK” Haliny Kamińskiej w Czechowicach-Dziedzicach. Dziękujemy bardzo za występ grupie tanecznej MDK pod dyrekcją Lucyny Apryjas oraz wszystkim osobom i instytucjom które przyczyniły się do zorganizowania Dnia Otwartego i I Zawodów „Sprawni jak mundurowi” oraz Dnia Praktyki Zawodowej Erasmus+.

ucz_sie_uczOferta edukacyjna naszej placówki jest bardzo bogata i pozwala naszym obecnym i przyszłym uczniom zdobywać wiedzę i umiejętności zawodowe, które dopasowane są do potrzeb obecnego rynku pracy w kraju i za granicą. Dzień otwarty był dla wszystkich odwiedzających nas gości świetną okazją do poznania naszej szkoły „od wewnątrz”, a dla uczniów gimnazjów – dodatkowo cenną wskazówką w podejmowaniu trafnych decyzji odnośnie planowania własnej kariery zawodowej. Ten wyjątkowy dzień rozpoczęliśmy od części oficjalnej w naszym szkolnym Domu Kultury. Gości przywitał niezastąpiony Big Band Zespołu Szkół „Silesia”, który także oficjalnie zaprezentował swój pierwszy teledysk. Został on przyjęty ciepłymi brawami. Następnie swoimi refleksjami na temat tego, jak to było u nas dawniej, podzielił się emerytowany nauczyciel, Mieczysław Paszek. Ze sceny uczniowie zabrali wszystkich obecnych w krótką podróż „Śladami projektów”, które z wielkim powodzeniem realizujemy od 2004 roku, kiedy to Polska wstąpiła do Unii Europejskiej. Po tej relacji obejrzeliśmy ekspresyjne flamenco w wykonaniu grupy tanecznej czechowickiego MDK-u. Na zakończenie części oficjalnej, prowadzący zaprosił na scenę panią Henrykę Podkańską, która przybliżyła zebranym nowy kierunek kształcenia – technik informatyk służb mundurowych.

To, co nastąpiło później, było sporym zaskoczeniem dla uczestników Dnia Otwartego. Przechodzący na teren szkoły, z oddali słyszeli dźwięki uprzywilejowanych pojazdów. Po chwili wóz bojowy straży pożarnej i karetka ratownictwa medycznego wjechały na szkolny parking, aby pomóc poszkodowanemu w wypadku rowerzyście, który został potrącony przez samochód. Oczywiście były to jedynie pokazy ratownictwa drogowego, ale widok rozbitego auta, rannego człowieka i oglądanie sprawnej akcji ratowników medycznych, gaszenia pianą i rozcinania pojazdu przez strażaków zrobiły na wszystkich ogromne wrażenie. Nie mniejszą niespodzianką okazał się pokaz umiejętności żołnierzy z 18. Bielskiego Batalionu Powietrzno-Desantowego. Wszyscy otrzymali gromkie brawa od widzów.

Na szkolnych boiskach, w ramach zawodów „Sprawni jak mundurowi”, zgłoszone drużyny rywalizowały ze sobą w różnych konkurencjach i testach sprawnościowych: rzut granatem, strzelanie z karabinka typu paintball, bieg na dystansie 800 i 400 m i zawody w udzielania pierwszej pomocy.

Na zewnątrz budynku szkoły, w ramach Dnia Praktyki Zawodowej Erasmus+, prezentowaliśmy nasz obecny projekt „Aktywni w Domach Pasywnych” i tego, czego nasi uczniowie nauczyli się na praktykach zagranicznych. Dzięki sprzyjającej słonecznej pogodzie możliwe było pokazanie, w jaki sposób, dzięki panelom fotowoltaicznym, pozyskuje się energię słoneczną. Uczestnicy projektu chętnie dzielili się wiedzą w tym zakresie, nabytą podczas praktyk w Hiszpanii.

W salach lekcyjnych odbywały się niecodzienne zajęcia przygotowane i prowadzone przez naszych uczniów, m.in. quiz informatyczny i geograficzny, konkurs składania komputera, mini warsztaty rękodzieła, pokazy elektryczne, wernisaż prac uczniów technikum organizacji reklamy i wystawy projektów europejskich. Naszych gości zaprosiliśmy także do profesjonalnego atelier fotograficznego na sesję zdjęciową, do Eco klubu i na Wyspę Językową.

Na szkolnych korytarzach goście mogli znaleźć atrakcyjne stoiska przedmiotowe prezentujące osiem kierunków, które nasza szkoła proponuje gimnazjalistom na rok szkolny 2015/2016. Ulotki z informacjami o poszczególnych kierunkach zachęcały do zainteresowania się kształceniem w konkretnych zawodach. Zwiedzanie stoisk to również był czas na indywidualne rozmowy z nauczycielami, uczniami czy absolwentami. W trakcie Dnia Otwartego zaprezentowała się także Szkoła Mistrzostwa Sportowego, mogliśmy zobaczyć pokaz judoków i porozmawiać o drodze do sportowych sukcesów. Ciekawe rozmowy toczyły się także przy wspaniale upieczonej przez strażaków OSP Ligota i bardzo smacznej kiełbasce z grilla oraz przy słodkich przekąskach, które każdy z pewnością spróbował.

Był to dla nas, gospodarzy, wspaniały dzień, pełen emocji, atrakcji, przyjaznych rozmów i ciepłych chwil. Dziękujemy wszystkim za obecność i zaangażowanie w zorganizowanie tego dnia. A wszystkim gimnazjalistom życzymy powodzenia w dalszej nauce i podjęcia dobrej decyzji w wyborze kolejnego etapu edukacyjnego. Do zobaczenia na kolejnym Dniu Otwartym za rok, a tymczasem zapraszamy do galerii.

Dyrekcja i Grono Pedagogiczne ZS "Silesia"

Dobra koniunktura na rynku budowlanym

Jak co roku, uczniowie ZS „Silesia”, dzięki inicjatywie właściciela firmy AKCES, Pana Brunona Kielocha, uczestniczyli w Targach Budownictwa w Kielcach, drugich co do wielkości w Polsce. Uczniowie trzech profili kształcenia: technik budownictwa, informatyk i elektryk, mieli okazje poznać najnowsze technologie w budownictwie i nie tylko. Ogólnie mnóstwo wrażeń: „Gigantyczne wielozadaniowe kopary i sprzęt naprawdę ciężki robią wrażenie! Tego nie jesteśmy w stanie zobaczyć na naszym terenie”, mówi Radek kształcący się w technikum budownictwa. „Brałem udział w konkursie operatorów maszyn budowlanych na zewnętrznym terenie pokazowym. Konkurencja polegała na precyzyjnym wykonaniu zadania z wykorzystaniem koparki. W nagrodę otrzymałem pełną torbę gadżetów firmy VOLVO”, mówi Tomasz, technik elektryk. Poziom adrenaliny podniosły nam najnowszej generacji, elektryczne samochody BMW, „Miło było odbyć jazdę próbną takim autkiem, pewnie pierwszy i ostatni raz”, mówi Szymon z technikum budowlanego. Punktem kulminacyjnym była nasza wizyta na stoisku Instytutu Mechanizacji i Budownictwa i Górnictwa Skalnego z siedzibą w Warszawie, który prowadzi szkolenia operatorów maszyn. To nie są standardowe szkolenia i kursy: „Niesamowite wrażenia! Siedziałam na fotelu dużego symulatora i miałam za zadanie przewieźć bale drewna z punktu A i załadować je na przyczepę dużej ciężarówki, jak w wirtualnej grze komputerowej. Wszystko co robiłam wyświetlane było na dużym ekranie”, mówi Martyna, technik informatyk. Symulator ma kilka programów, dzięki którym można trenować umiejętności operowania rożnymi maszynami np.: koparką, spycharką lub ładowarką. „Szkolenie na symulatorze trwa około 18 godzin”, mówi instruktor Ośrodka Szkoleniowego, ”uczestnik wpierw opanowuje umiejętności na symulatorze, później zasiada do prawdziwej maszyny. To znacznie ułatwia proces uczenia się”. Dobra wiadomość jest taka, że uczniowie naszej szkoły mogą zdobywać nowe kwalifikacje także w Czechowicach-Dz., a dokładnie, na terenie firmy AKCES, który funkcjonuje również jako Zamiejscowy Ośrodek Szkoleniowy warszawskiego Instytutu. W Ośrodku w Czechowicach prowadzone są różne kursy obsługi maszyn i urządzeń budowlanych np.: przecinarki, zagęszczarki, koparko-ładowarki, montażu rusztowań i inne. W dzisiejszych czasach, kształcenie w jednym zawodzie to za mało. Trzeba dążyć do zdobywania różnych kwalifikacji i nowych kompetencji. Pracodawcy poszukują wyszkolonych pracowników z uprawnieniami. ZS „Silesia”, w ścisłej współpracy ze środowiskiem biznesu, firmą AKCES, tworzy warunki do kształcenia wielozadaniowego i zgodnie z potrzebami rynku pracy. Zapraszamy do galerii.

Akcja walki z czerniakiem

czerniakPowiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Bielsku – Białej oraz Fundacja Gwiazda Nadziei zaprasza do udziału w konkursie „ Co wiesz o czerniaku”, w ramach obchodzonego w dniach 25 – 29 maja Tygodnia Świadomości Czerniaka. Konkurs rozgrywany będzie na stronie https://www.facebook.com/znamieznamje?fref=ts Poprzez udział w konkursie, będzie można zwiększyć swoją wiedzę na temat czynników ryzyka i profilaktyki tego groźnego nowotworu. Czerniak nadal stanowi poważny problem społeczny. Szacuje się, że rocznie zapada na niego około 2500-3000 osób, z czego prawie 50% umiera. Wysoka umieralność na czerniaka wynika ze zbyt późnego zgłaszania się pacjentów do lekarza oraz braku dostępu do leczenia dla chorych w zaawansowanym stadium choroby.

W dniu 26 maja odbędzie się także konkurs na etapie szkolnym „Wiedza o czerniaku”, dla klas 1A T4, 2C T4 i 2SMS, oraz prezentacja prac dotyczących tematyki czerniaka. Opiekunem akcji jest pani Sylwia Zagata.

Dzień Otwarty Zespołu Szkół „Silesia”

Już 29 kwietnia w Zespole Szkół „Silesia” o godzinie 10.00 rozpocznie się Dzień Otwarty Szkoły, który w tym roku będzie przebiegał pod hasłem „Sprawni jak mundurowi” i został objęty patronatem Starosty Bielskiego oraz Burmistrza Czechowic-Dziedzic. Będzie to również Dzień Praktyki Zawodowej Erasmus+.

Rozpoczniemy uroczystym powitaniem zaproszonych gości i przybyłych na tę okazję gimnazjalistów oraz koncertem szkolnego Big Bandu. W ciągu całego dnia na wszystkich uczestników będzie czekać wiele atrakcji, m.in. skok spadochronowy w wykonaniu wyszkolonego żołnierza jednostki powietrzno-desantowej z Bielska-Białej. W ramach zawodów „Sprawni jak mundurowi” zgłoszone drużyny będą rywalizowały w następujących konkurencjach: test sprawnościowy, rzut granatem, strzelanie z karabinka typu paintball, podtrzymywanie życia – pierwsza pomoc przedmedyczna, bieg na dystansie 800 m chłopców i 400 m dziewcząt. Zapraszamy wszystkich uczniów gimnazjów do kibicowania i wspierania zawodników w trudach rywalizacji. Mamy nadzieję, że każdy skorzysta z okazji, aby spalone kalorie uzupełnić pyszną przekąską z grilla czy słodkim poczęstunkiem.

Dzień Praktyki Zawodowej Erasmus+ to wydarzenie, które przybliży obecnym na Dniu Otwartym tematykę zagranicznych praktyk, pozwoli pozyskać informacje na temat swoich predyspozycji zawodowych, zweryfikować swoje wyobrażenia o danym zawodzie i ułatwi podjęcie trafnych decyzji związanych z planowaniem swojej kariery zawodowej.

Ponadto w budynku szkoły odwiedzający nas goście i uczniowie gimnazjów znajdą stoiska z prezentacją poszczególnych kierunków zawodowych, jakie oferuje nasza szkoła na rok szkolny 2015/2016. Uczniowie i nauczyciele ZS „Silesia” chętnie wyjaśnią wszystkie kwestie związane z edukacją i kształceniem zawodowym w klasach technikum. Gimnazjalistów zapraszamy także do atelier fotograficznego, na językową wyspę, do eko klubu. Swoich sił będzie można wypróbować w quizie informatycznym, konkursie nt. składania komputera, geograficznym i tworząc minirękodzieła. Koniecznie bądźcie z nami w środę 29 kwietnia!

Wykonanie szkolny zespół muzyczny "Big-Band" Big Band Zespołu Szkół Silesia, muzyka i słowa...

ucz_sie_ucz

Strona 1 z 28