udanych wakacji

Rok szkolny dobiega końca. Za nami dalekie podróże, szkolenia i praktyki w zagranicznych firmach, mnóstwo wspomnień i ważne lekcje życiowe. 36 uczniów Zespołu Szkół „Silesia” zdobywało doświadczenie zawodowe w Hiszpanii i we Włoszech. Każdy z nich spisał się na medal. Wszyscy wykazali się umiejętnościami szybkiej adaptacji do nowych warunków życia i pracy, tolerancją w stosunku do dających się odczuć czasami różnic kulturowych, duża inicjatywą do bycia aktywnym podczas pobytu za granicą oraz chęcią dzielenia się swoimi doświadczeniami po przyjeździe do Polski.

Wakacje to czas kiedy sięgamy po książki, których wcześniej nie mięliśmy okazje przeczytać. Biblioteka Zespołu Szkół „Silesia” już teraz zachęca do spędzania urlopu z książką. Dlatego ogłaszamy konkurs fotograficzny „Wakacje z książką”.
Do 8 września 2017 roku można nadsyłać na adres ania.bronowska@poczta.fm zdjęcia, na których zostanie uwieczniona pasja czytania „w wakacyjnym nastroju”.
Ogłoszenie wyników nastąpi na stronie internetowej szkoły w dniu 12.09.2017 roku. Na laureatów pierwszych trzech miejsc czekają atrakcyjne nagrody.
Uwaga! Liczy się pomysłowość i atrakcyjność fotografii.
Celem konkursu jest promowanie czytelnictwa również podczas wakacji.
Konkurs przeznaczony jest dla uczniów Zespołu Szkół „Silesia”.

Dni Szkoły bez Przemocy pod hasłem „Agresywny znaczy słaby” miały miejsce w Zespole Szkół „Silesia” w dniach 5-7 czerwca 2017r. W ramach obchodów odbył się konkurs na plakat pod tytułem „Stop agresji”. Wyróżniona została praca Pauliny Augustyniak z klasy 2bT4.
Uczniowie uczestniczyli również w warsztatach na temat agresji prowadzonych przez Pana Piotra Rychłego i obejrzeli film pt. „Żałuję”, poruszający problematykę przemocy rówieśniczej. Na koniec wśród naszych uczniów została przeprowadzona ankieta dotycząca bezpieczeństwa w szkole.
Organizatorzy: B. Bartas, A. Husarek, S.Zagata

Uczniowie klas II i III w ramach lekcji religii i historii wzięli udział w niezwykle ciekawym projekcie edukacyjnym przygotowanym przez Diecezję Bielsko-Żywiecką, Państwowe Muzeum Auschwitz- Birkenau i Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu. Projekt składał się z trzech modułów: Wspólna przeszłość, Tragedia II wojny światowej i Holokaustu oraz Wyjście ku wspólnej przyszłości.
W pierwszym module uczniowie uczestniczyli w warsztatach edukacyjnych w Centrum Żydowskim w Oświęcimiu. W ich trakcie poznali fascynującą historię ponad 400-letniej obecności Żydów w Oświęcimiu, obejrzeli wystawę „Historia żydowskiego Oświęcimia”, prezentującą liczne fotografie, księgi, dokumenty oraz inne zabytkowe eksponaty, wśród których szczególne miejsce zajmują wyjątkowe judaika, pochodzące ze zniszczonej w 1939 roku przez nazistów Wielkiej Synagogi. Ponadto młodzież zwiedziła synagogę Chewra w Centrum Żydowskim Lomdei Misznajot. Prowadzący zajęcia opowiedział o szczególnym znaczeniu synagogi w życiu społeczności żydowskiej, przedstawił najważniejsze zasady i przepisy religijne oraz podstawowe pojęcia związane z judaizmem, takie jak jarmułka, rabin, szabat, menora, Tora. Uczniowie obejrzeli także używane w trakcie modlitw przedmioty liturgiczne, w tym niezwykle bogato zdobiony i ręcznie wykonany zwój Tory.

egzaminy zawodowe

W tej sesji tj. czerwiec/lipiec 2017 w naszej szkole uczniowie i absolwenci zdają następujące kwalifikacje:

E.12, M11 – o godz. 10.00

E.13, M.39 – o godz. 12.00

A.26 – o godz. 14.00

1. Na egzamin zawodowy uczniowie przychodzą godzinę wcześniej przed wyznaczonym czasem.

2. W sali egzaminacyjnej obowiązuje bezwzględny ZAKAZ używania urządzeń telekomunikacyjnych.

3. Uczniowie mogą korzystać z określonych przyborów podczas egzaminu (informacja w linku).

4. Hasła i loginy dla zdających do serwisu internetowego z wynikami egzaminów można odbierać w gabinecie wicedyrektora pok. 35

dronyhiszpania

Do wyjazdu na praktyki zagraniczne w Hiszpanii przygotowuje się 18-osobowa grupa naszych uczniów  technikum  informatycznego  i technikum elektrycznego. Zapraszamy do obejrzenia krótkiej relacji z ich rozmów na Skypie z przedstawicielką organizacji partnerskiej w Sewilli – instytucji Euromind Project.
M.Wilewska

promov2

Dziękujemy za zaangażowanie zarówno autorom filmu - Wiktorii Ziółkowskiej i naszemu tegorocznemu absolwentowi - Michałowi Nowakowi oraz wszystkim, którzy przyczynili się do jego powstania.

Dni bez Papierosa przypadające na początek czerwca, odbywały się w tym roku pod hasłem „Tytoń – zagrożenie dla rozwoju”. Nasi uczniowie mieli możliwość uczestniczenia w konkursie na prezentację multimedialną poświęconą szkodliwości palenia. Miejsce pierwsze zajął Dawid Bieniek z klasy 2bT4 a wyróżnienie przypadło Wiktorii Drobek z klasy 2bT4. Uczniowie klasy 3aT4 wykonali plakaty związane z tematyką zagrożeń wynikających z palenia tytoniu.
Zapraszamy uczniów na kolejne spotkanie grupy wsparcia, które odbędzie się we wrześniu, oraz dziękujemy za udział w ankiecie.
B.Bartas

film maturzysci

W oczekiwaniu na wyniki matur, jeszcze raz wspominamy lata spędzone w "Zespole Szkół Silesia".
W tle utwór "A teraz ty" w wykonaniu szkolnego Big Bandu.

W związku z obchodami Światowego Dnia bez Papierosa pod hasłem „Tytoń – zagrożeniem dla rozwoju”, ogłaszamy konkurs na prezentację multimedialna poświęconą szkodliwości palenia. Prace należy składać do dnia 19.06.2017 roku u pani Sylwii Zagaty.
Zapraszamy również wszystkich uczniów, którzy chcą rzucić palenie, do grupy wsparcia organizowanej przez panią pedagog Barbarę Bartas. Pierwsze spotkanie odbędzie się w dniu 12.06.2017 roku o godzinie 1130 w sali 11.
Ankietę na temat problemu z uzależnieniem do papierosów przeprowadzi pani Anna Husarek.
Chcesz sprawdzić czy jesteś uzależniony od nikotyny? Wypełnij online test Fagerstroma.

Organizatorzy: Barbara Bartas, Sylwia Zagata i Anna Husarek