Zespół Szkół „Silesia” jest jedną z niewielu szkół, które mogą się pochwalić własną orkiestrą. Funkcjonuje ona w szkole od 1974 roku i stanowi ważny element tradycji szkoły. W latach 1974–1992 orkiestrą dęta kierował Alojzy Krawczyk – wieloletni dyrygent Zakładowej Orkiestry Dętej KWK „Silesia”. W latach 1994–2005 zespół prowadził Leszek Urbańczyk, który z pomocą Czesława Hałasa zbudował od podstaw szkolny Big-Band. Jego pierwszy oficjalny występ odbył się w styczniu 1995 roku na szkolnej wywiadówce.

Orkiestra sukcesywnie podnosiła poziom artystyczny i poszerzała repertuar. Brała udział w szkolnych i pozaszkolnych imprezach, koncertowała dla rodziców, występowała w innych szkołach i uczestniczyła w ważnych dla Czechowic-Dziedzic uroczystościach.

Od 2009 roku Big Band jest prowadzony przez Jarosław Grzybowskiego, absolwenta Szkoły Muzycznej II stopnia w Bielsku-Białej i Akademii Muzycznej we Wrocławiu; byłego perkusistę zespołu „Golec Orkiestra”.

W ramach zajęć dodatkowych prowadzonych przez dyrygenta Jarosława Grzybowskiego i instruktora gry na instrumentach dętych Tomasza Janusza, (kapelmistrza orkiestry w Ligocie), uczniowie mają szansę od podstaw nauczyć się gry na instrumencie, udostępnionym przez szkołę na czas nauki.

Jak pokazują losy absolwentów, wielu z nich odkryło dzięki Big-Bandowi talent muzyczny i z powodzeniem rozwija go w dorosłym życiu, grając we własnych zespołach. Doskonały przykład stanowi tu grupa Rocker Soul z naszymi uczniami w składzie, zdobywająca sobie coraz liczniejszą grupę fanów.

Zespół był wielokrotnie nagradzany np. podczas Powiatowych Spotkań Amatorskich Grup Artystycznych „Saga”; nagrał teledysk do utworu „Ucz się, ucz” .

Wszystkich gimnazjalistów zainteresowanych grą w Big Bandzie w zapraszamy na próby orkiestry, które odbywają się w poniedziałki, czwartki i piątki w godzinach 1400 - 1700 w Zespole Szkół „Silesia” na ulicy Traugutta 11.