Po raz kolejny Zespół Szkół „Silesia” zaprosił uczniów gimnazjów do spotkania z naszą młodzieżą i nauczycielami podczas Dni Otwartych. Zwiedzanie szkoły, koncert Big Bandu, konkursy z nagrodami, warsztaty i rozmowy na interesujące gimnazjalistów tematy dały naszym gościom szansę nie tylko na poznanie proponowanych kierunków kształcenia, ale również perspektyw zawodowych, jakie daje szkoła.

W nowoczesnej sali komputerowej wyposażonej aż w 8 profesjonalnych serwerów, na których nasi uczniowie zdają praktyczne egzaminy zawodowe, nauczyciel przedmiotów informatycznych zachęcał do nauki na kierunkach technik informatyk oraz technik informatyk służb mundurowych. Podczas warsztatów uczniowie dowiedzieli się, jak komputery marki DELL można zdemontować i skompletować bez używania śrubokrętów. Szkolenie zakończyło się konkursem, a jego zwycięzca otrzymał pendrive'a o wielkości 32GB.

W pracowni reklamy odbyły się krótkie warsztaty „Reklama wokół nas” oraz turniej na najlepszego znawcę reklamy telewizyjnej. Dla zwycięzców przygotowano nagrody książkowe ufundowane przez wydawnictwo Helion, pendrive’y i ramki na zdjęcia.

Podczas warsztatów elektrycznych, gimnazjaliści mieli okazję zapoznać się z układami instalacji elektrycznych, układami i elementami automatyki oraz wybranymi metodami pomiarowymi stosowanymi w szeroko pojętej dziedzinie elektrotechniki. Do dyspozycji było sześć stanowisk, przy których uczniowie klasy 2bT4 omawiali poszczególne układy i prezentowali ich działanie. Wielkim zainteresowaniem cieszył się Quiz w Kahoot z zagadnień zawiązanych z elektrycznością. Na najlepszych czekały drobne upominki.

Quiz z nagrodami był również przygotowany dla odwiedzających pracownię językową. Tu gimnazjaliści mogli się wykazać swoją szeroką wiedzą o krajach niemieckojęzycznych.

Uczestnicy projektu Erasmus+ „Europejskie staże na dobry start zawodowy” prezentowali rezultaty staży, które nie tak dawno odbyły się we Włoszech i w Hiszpanii. Uczniowie szkół gimnazjalnych mieli również okazję poznać Europass - europejskie narzędzie do tworzenia dokumentów umożliwiających profesjonalne przedstawienie własnych umiejętności i kwalifikacji.

Pani pedagog przeprowadziła dla chętnych test określający predyspozycje zawodowe, a w bibliotece zorganizowano stoisko z kroniką i ulotkami prezentującymi naszą szkołę i realizowane u nas projekty. Na gości czekał też konkurs o tytuł Mistrza Wiedzy o Literaturze, zorganizowany przez uczniów z technikum organizacji reklamy. Najlepszą znajomością literatury wykazał się Daniel Drozdek z Gimnazjum im. Ks. Jana Twardowskiego.

Bardzo dziękujemy uczniom gimnazjów za miłe spotkanie, i wspaniałą atmosferę, ich nauczycielom za wsparcie i opiekę. Dziękujemy szkolnemu Big Bandowi za oprawę muzyczną, a młodzieży z Zespołu Szkół „Silesia” za oprowadzanie naszych gości, przygotowanie pamiątek i poczęstunku.