irena

12 maja 2018 roku przypada 10 rocznica śmierci Ireny Sendlerowej.

Podczas II wojny  światowej Irena Sendler oficjalnie  pracowała w opiece społecznej, a w konspiracji kierowała wydziałem pomocy dzieciom w "Żegocie". Razem ze swoimi współpracownikami prowadziła akcje wyprowadzania dzieci z getta i umieszczala je w polskich rodzinach, klasztorach i sierocińcach.

Dzieci usypiano, wkładano do skrzynek, worków i przewożono na aryjską stronę. Zaszyfrowane  dane dzieci Irena Sendlerowa umieszczała w słoikach, a następnie zakopywała w ziemi.

W 1943 roku za swoją działalność została aresztowana przez gestapo, unikneła rozstrzelania dzięki okupowi wpłaconemu przez "Żegotę".

W ukryciu nadal pracowała na rzecz żydowskich dzieci, uratowała ich około 2500.

Jej życie stało się kanwą takich filmów jak " Dzieci Ireny Sendlerowej" i " Wróżka z getta".

Zapraszamy do biblioteki szkolnej i  obejrzenia wystawy poświęconej życiu Ireny Sendlerowej.

Rok 2018 jest rokiem Ireny Sendlerowej.