Karol Wojtyła urodził się 18 maja w Wadowicach. Pobierał nauki w Państwowym Gimnazjum Męskim im. Marcina Wadowity w Wadowicach, a nastepnie studiował polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. W 1942 roku poczuł powołanie kapłańskie i rozpoczął naukę w podziemnym Metropolitalnym Seminarium Duchownym.
13 października 1946 roku Wojtyła otrzymał pierwsze święcenia kapłańskie, a 1 listopada tego roku przyjął święcenia kapłańskie zostając neoprezbiterianem. Zaraz potem wyjechał do Rzymu, gdzie studiował teologię na Papieskim Uniwersytecie Świetego Tomasza.
Wróciwszy do Polski, pełnił funkcję wikarego w parafii Niegowic. Po roku Wojtyła został przeniesiony do parafii Św. Floriana w Krakowie, gdzie prowadził katechezę dla licealistów i studentów. Wtedy też rozwinął swoją turystyczną pasję, organizując spływy kajakowe i wyprawy górskie.
13 stycznia 1964 roku Wojtyła otrzymał nominacje na arcybiskupa krakowskiego. W 1967 roku papież Paweł VI mianował Karola Wojtyłę kardynałem. W 1978 roku po zaledwie miesięcznym pontyfikacie zmarł papież Jan Paweł I, kardynał Karol Wojtyła wyjechał do Watykanu, by wziąć udział w wyborach, ku swojemu zaskoczeniu to on został wybrany.

jan pawel ii 1859786 960 720

wystawa JP Fotor

Zapraszamy do czytelni i obejrzenia gazetki oraz książek poświęconych Janowi Pawłowi II.

Konkurs poetycki dla uczniów Zespołu Szkół Technicznych i Licealnych oraz Zespołu Szkół "Silesia"

pt: "Polska moja Ojczyzna"
Cele konkursu:
⦁ uczczenie 100 - lecia odzyskania niepodległości przez Polskę,
⦁ popularyzowanie postaw patriotyzmu,
⦁ uwrażliwienie na piękno słowa,
⦁ promocja utalentowanej młodzieży i ich twórczości szerszemu kręgowi odbiorców.
Wymagania kokursowe:
⦁ Tematyka utworów powinna nawiązywać do tematu konkursu: "Polska - moja ojczyzna..."
⦁ Teksty konkursowe muszą być pracami własnymi; prace grupowe nie będą ocenianiane.
⦁ Każdy uczestnik może przekazać maksymalnie dwa wiersze w formie maszynopisu (A4). Karty należy opatrzyć: imieniem, nazwiskiem, klasą i nazwą szkoły.
Kryteria oceny utworów:
⦁ zgodność z tematem konkursu,
⦁ twórczy charakter utworu; orginalność i samodzielność,
⦁ poprawność językowa i stylistyczna.
Terminy:
Termin oddawania tekstów: 31.10.2018 roku. Autorzy przekazują swoje prace nauczycielowi języka polskiego lub nauczycielom bibliotekarzom. Uczniowie nagrodzeni i wyróżnieni o terminie wręczenia nagród zostaną zawiadomieni indywidualnie.
Organizatrzy: Marzena Knap, Agata Korczyk i Anna Husarek

notebook 1840276 960 720 Fotor

baner

Już po raz szósty zapraszamy do udziału w konkursie wiedzy o literaturze. Na najlepszych czekają atrakcyjne nagrody! Ogłoszenie wyników nastąpi podczas akademii na zakończenie roku szkolnego.

Zestaw pierwszy

1. Jest prawdą powszechnie znaną, że samotnemu, a bogatemu mężczyźnie brak do szczęścia tylko żony.

2. Ktoś musiał zrobić doniesienie na Józefa K., bo mimo, że nic złego nie popełnił, został pewnego ranka po prostu aresztowany.

3. Kiedy zachodziło właśnie gorące wiosenne słońce, na Patriarszych Prudach zjawiło się dwóch obywateli.

4. Wszystkie szczęśliwe rodziny podobne są do siebie, każda zaś nieszczęśliwa jest nieszczęśliwa po swojemu.

5. Petroniusz obudził się zaledwie koło południa i jak zwykle, zmęczony bardzo.

Odpowiedzi należy przesłać na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. najpóźniej do 31 października 2018 roku. Każdy z uczestników powinien podać w wiadomości swoje dane: imię, nazwisko, klasę.

Od 19 lat na całym świecie październik obchodzony jest jako Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Święto jest organizowane od 1999 roku przez: Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego.
Celem akcji jest promocja biblioteki szkolnej i jej działań, podkreślenie święta bibliotek szkolnych, propagowanie zainteresowania książką, rozbudzenie i kształtowanie kultury czytelniczej, podnoszenie poziomu czytelnictwa, przedstawienie oferty biblioteki, zwrócenie uwagi na ogromną rolę bibliotek w życiu szkoły, w nauce i rozwijaniu zainteresowań czytelniczych.
W tym roku hasłem przewodnim święta jest: “Książka to przyszłość”.
Do obchodów przyłączyła się również biblioteka Zespołu Szkół "Silesia". W październiku odbędzie się warsztat dla uczniów szkoły pt: "Geocaching i gry terenowe - czy i jak wykorzystać? " przeprowadzony przez panią Martę Kłyś Ambasadora LABiB.

collage