Tekst "Pieśni legionów polskich we Włoszech" napisał w 1797 roku w Reggio Józef Wybicki i odśpiewany został po raz pierwszy dla uświetnienia uroczystości pożegnania legionistów odchodzących z miasta. Autorstwo melodii utrzymanej w rytmie mazurka nie jest znane.
Mazurek Dąbrowskiego ogromną popularność zawdzięcza prostej formie z odwołaniami do takich faktów jak: uwolnienie Tadeusza Kościuszki, plany wyprawy do kraju i zrozumiałych skojarzeń np. Stefan Czarnecki to uosobienie patriotyzmu, Napoleon Bonaparte - nadzieja Polaków na odzyskanie niepodległości przez Polskę, oraz zawartej w pierwszej zwrotce myśli o trwaniu narodu pomimo utraty państwa.
26 lutego 1927 roku "Mazurek Dąbrowskiego" został zatwierdzony jako hymn państwowy Rzeczypospolitej Polskiej, ale tą rolę pełnił już wcześniej.
Mazurek Dąbrowskiego objęty jest szeroką ochroną prawną. Strzegą go przepisy Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej oraz inne akta prawne w tym Uchwała o godle, barwach i hymnie RP.

Mazurek Dąbrowskiego manuscript

W piątek 9 listopada o godzinie 11.11 nasza szkola weźmie udział w akcji "Rekord dla Niepodległej" w ramach świętowania stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości, wspólnie zaśpiewamy hymn narodowy.

Zapraszamy do obejrzenia wystawy poświęconej odzyskaniu niepodległości przez Polskę.

IMAG2118

IMAG2114

IMAG2116

Wszystkim uczniom i ich rodzicom polecamy stronę wolnelektury.pl W zasobach tej internetowej biblioteki znajduje się 5517 utworów, w tym wiele lektur szkolnych.
W tej bibliotece znajduje się także kilkaset audiobooków, które są również dostępne w formacie DAISY dostosowanym do potrzeb osób słabowiedzących, niewidomych oraz osób mających trudności z czytaniem.
Wolne lektury są dostosowane do używania na urządzeniach mobilnych. Wszystkie utwory mozna zgodnie z prawem bezpłatnie przegladać, słuchać, ściągać na komputer i udostępniać innym.wolne lektury

Konkurs wiedzy o literaturze - zestaw drugi
Zapraszamy do zapoznania się z zestawem pytań dotyczących odzyskania niepodległości przez Polskę.
1. Po ilu latach Polska odzyskała niepodległość?
2. Kogo Józef Piłsudski 17 listopada powołał na premiera niepodległego państwa polskiego?
3. Wymień polskie symbole narodowe.
4. W którym miejscu w Warszawie witano Józefa Piłsudskiego?
5. Kiedy został zaprzysiężony rząd polski po odzyskaniu niepodległości?
Odpowiedzi prosimy przesyłać na adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. do dnia 30 listopada 2018 roku.

flag 2877932 960 720 Fotor