irena

12 maja 2018 roku przypada 10 rocznica śmierci Ireny Sendlerowej.

Podczas II wojny  światowej Irena Sendler oficjalnie  pracowała w opiece społecznej, a w konspiracji kierowała wydziałem pomocy dzieciom w "Żegocie". Razem ze swoimi współpracownikami prowadziła akcje wyprowadzania dzieci z getta i umieszczala je w polskich rodzinach, klasztorach i sierocińcach.

Dzieci usypiano, wkładano do skrzynek, worków i przewożono na aryjską stronę. Zaszyfrowane  dane dzieci Irena Sendlerowa umieszczała w słoikach, a następnie zakopywała w ziemi.

W 1943 roku za swoją działalność została aresztowana przez gestapo, unikneła rozstrzelania dzięki okupowi wpłaconemu przez "Żegotę".

W ukryciu nadal pracowała na rzecz żydowskich dzieci, uratowała ich około 2500.

Jej życie stało się kanwą takich filmów jak " Dzieci Ireny Sendlerowej" i " Wróżka z getta".

Zapraszamy do biblioteki szkolnej i  obejrzenia wystawy poświęconej życiu Ireny Sendlerowej.

Rok 2018 jest rokiem Ireny Sendlerowej.

Konkurs Wiedzy o Literaturze
W dniu 7 maja 2018 roku przypada 151 rocznica urodzin Władysława Stanisława Reymonta z tej okazji zapraszamy Was do udziału w konkursie w całości poświęconemu życiu i twórczości tego polskiego noblisty.
1. Gdzie urodził się Władysław Reymont?
2. Jakie nazwisko nosił pisarz według metryki chrztu?
3. W jakich zawodach pracował Władysław Reymont? Wymień przynajmniej trzy.
4. W którym roku Władysław Reymont otrzymał Nagrodę Nobla?
5. Wymień dwa tytuły powieści Reymonta związanych z życiem aktorów prowincjonalnych.
6. Podaj nazwisko choć jednego malarza, który sportretował pisarza.
Odpowiedzi prosimy przesyłać do dnia 30.05.2018 r. na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

full wladyslaw reymont forumff portret nobel 770 768x434

Obchodzony co roku 23 kwietnia Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich ustanowiło  w 1995 roku UNESCO, na wniosek rządu Hiszpanii i Międzynarodowej Unii Wydawców. Święto zainaugurowano w Barcelonie, w setną rocznicę powstania Unii.
23 kwietnia to szczególna data w historii literatury światowej – rocznica urodzin lub śmierci takich pisarzy, jak: Miguel de Cervantes, William Shakespeare, Vladimir Nabokov.
W Katalonii na 23 kwietnia przypada święto narodowe – jest to dzień świętego Jerzego, patrona Katalonii. Tego dnia kobiety obdarowywano, zgodnie z tradycją, czerwonymi różami – miał to być symbol krwi smoka, którego pokonał św. Jerzy. Mężczyźni zaś otrzymywali od pań książki.
W 1926 roku wydawca, Vicente Clavel Andrés, zaproponował więc ustanowienie dnia książki.
W Polsce dzień ten obchodzimy od 2007 roku.
Pierwsza międzynarodowa konwencja, której przedmiotem była ochrona praw autorskich dzieł literackich i artystycznych, pochodzi z roku 1886. Dopiero jednak siedemdziesiąt lat później, w 1956 roku zaczęła obowiązywać Powszechna Konwencja ds. Copyright. Dwadzieścia lat później przystąpiła do niej Polska. Znak copyright, czyli zastrzeżenia praw autorskich, możemy zobaczyć na różnego rodzaju wydawnictwach.
Z tej okazji zapraszamy do obejrzenia wystawy książek dedykowanej temu świętu. Prezentujemy najciekawsze pozycje z naszych zbiorów. W czytelni można obejrzeć min. największą i najcięższą książkę - Dziesięciolecie Polski Niepodległej 1989-1999”, z największą liczbą stron (2874 s.)– Encyklopedia wiedzy o książce, z największą liczbą tomów (21) – Popularna Encyklopedia Powszechna, najmniejszą (10x6 cm) – Tuwim J., Wiersze itp.

Zapraszamy również do udzialu w konkursie poświęconemu Światowemu Dniu Książki i Praw Autorskich. Szczegóły w bibliotece. Na najlepszych czekają atrakcyjne nagrody książkowe!

swiatowy

daniel

ksiazka

Zapraszamy uczniów Zespołu Szkół "Silesia" do przyłączenia się do akcji organizowanej przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Czechowicach - Dziedzicach.

Szczegóły na plakacie.